Preskočiť na obsah

AŠTANGA JOGA

Prečo si vybrať Aštanga jogu.


Je jedným z tradičných systémov jogy, starým skoro až 5000 rokov. Jedná sa o dynamické cvičenie, ktorého hlavným princípom je prepájanie dychu s pohybom. Ide o striedanie pozícií (ásan) v definovaných, opakovaných sériách. V Aštanga joge praktizujeme 3 takéto série, líšia sa náročnosťou, ale najmä účinkom na ktorý sa “zameriavajú”. Vždy sa začína prvou sériou a to tiež postupne. Učiteľ prispôsobuje náročnosť hodiny a taktiež jednotlivých pozícií. Počas hodiny dochádza aj k dopomociám, ktoré slúžia najmä na to, aby praktikant mohol lepšie precítiť pozíciu.

Aštanga joga sa praktizuje dvoma spôsobmi:

Tradičná prax Mysore

Vedená hodina

AŠTANGA YOGA a možnosti cvičenia

Nájdite si Vám vyhovujúcu „Aštanga yogu“ :))

1. Mysore lekcia​

Tradičný spôsob cvičenia Aštanga jogy. Každý cvičí sám v tempe svojho dychu. Učiteľ je nablízku, dohliada na bezpečnosť a zároveň je k dispozícií kedykoľvek potrebuješ poradiť, či naviesť do ďalšej pozície. Učíš sa praktizovať celú prvú sériu, postupne – podľa možností jednotlivca – pridávame ďalšie pozície. Táto cesta vedie k možnosti zacvičiť si jogu sám doma. Najmä je to však cesta k spoznaniu vlastného tela či limitov. Sú to hodiny prispôsobené výlučne tebe a tvojmu dychu. Vynikajúce napríklad ak máš chuť prehĺbiť si svoju jogovú prax. Vhodné aj pre začiatočníkov, aj pre pokročilých.

2. Vedená hodina 1. série Ashtanga yogy

Hodina určená pre pokročilých praktikantov Aštanga jogy. Hodina je vedená v naozaj vysokom tempe a vyžaduje si už aj znalosť jednotlivých pozícií. Tradične inštruktor povie názov v Sanskrite a počíta na 5 hlbokých nádychov a výdychov v jednotlivých pozíciách. Dych je presne stanovený pri každom pohybe. Hodina sa začína úvodnou mantrou. Učiteľ na hodine necvičí. Dáva cvičiacim jednoduché inštrukcie, aby sa tak dostali do pozícií, zároveň usmerňuje a dohliada na bezpečnosť. 

3. Skrátená vedená hodina 1.série Ashtanga yogy

Vhodné pre mierne pokročilých, prípadne pre všetky úrovne cvičiacich. Avšak pre začiatočníkov môže byť náročnejšia, i keď zvládnuteľná, odporúčame ti preto začať napríklad kurzom alebo hodinou – Aštanga jogou pre začiatočníkov či Mysorom. Inštruktor vedie hodinu vo vysokom tempe. Cvičí sa po pozíciu ,,navásana“ a končí sa zatváracou sekvenciou v Aštanga joge. Táto hodina je napríklad výborná ako doplnok k inému pohybu. Krásne precvičí každý jeden sval v tvojom tele, dodá ti vitalitu, ale zároveň aj pokojnú myseľ. Učiteľ na hodine necvičí. Dáva cvičiacim jednoduché inštrukcie, aby sa tak dostali do pozícií, zároveň usmerňuje a dohliada na bezpečnosť. 

4. Súkromná hodina

Máte radi individuálny prístup a hodiny šité na mieru? Neviete ako začať s jogou a neradi cvičíte vo väčšej skupine?

Možno máte konkrétny zdravotný problém alebo zranenie, na ktoré treba brať extra ohľad a bojíte sa, že v skupine viacerých ľudí by to nebolo možné?

Vyskúšajte individuálne hodiny a neoľutujete! Súkromné hodiny sú určené pre jednotlivca, ale aj vo dvojici, či trojici (po dohode).

5. Kurz Aštanga joga

Je intenzívny kurz/systém podľa Patthabi Jois, ktorý vás naučím pozíciu po pozícii. Detailne si vysvetlíme pozície a povieme si, prečo je dôležité ju spájať s dychom.

Vysvetlíme si ako pracovať s telom bezpečne, aby vám cvičenie aštanga jogy prinieslo čo najväčšie benefity pre telo, myseľ a váš život.

Aštanga joga v sebe spája všetky prostriedky potrebné najmä v dnešnej dobe pre prácu na sebe a zlepšovanie sa! 
POHYB, DYCH, MEDITÁCIA.

Aštanga joga je vhodná pre každého človeka, ktorý chce na sebe pracovať, rozvíjať sa a zlepšovať sa v každodennom živote alebo zlepšiť si zdravie a pomôcť si. 

Je to intenzívna práca na sebe, poznávaní samého seba, a preto nie je vhodná pre lenivých ľudí.
Je určená práve pre ľudí, ktorí chcú byť úspešnými, zdravšími, bohatšími a ľudí, ktorí chcú od života viac.

Aštanga vás naučí veľa, ak ste ochotný učiť sa a prekonávať samých seba!

Ak ste ochotný podstúpiť túto cestu učenia, poznania, práce na sebe k svojmu lepšiemu JA a zlepšiť si svoj život, tak tento kurz je určený pre teba!
Dám vám celú moju podporu, všetky moje vedomosti, postrehy, rady, a všetko čo potrebuješ na to, aby ste sa stali lepšou verziou seba!